KadıncaSağlık ve Spor

Saçlarınız Kurumu Peki Kuru Saça Bakım Nasıl Yapılmalı

Saç yapısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kuru saçlıların en büyük sıkıntısı mat görünüm ve saç şekillendirmede yaşadığı zorluklardır. Saçlar pek çok nedene bağlı olarak daha da kurur. Bunların sebepleri arasında sert iklim koşulları, çok sıcak suyla yıkamak, saçı kurutan saç şekillendiricileri sıkça kullanmak, ısı ile iletişimin çok yakın olması, boya/röfle gibi işlemlerdir. Peki kuru saçlar için bakım nasıl yapılmalıdır? Daha yumuşak, parlak ve canlı görünen saçlar her kadının hayalidir. Aslında bazı püf noktalara dikkat ederek kuru saçlarınızı nemlendirmeniz mümkündür. Peki kuru saçlı olan kişilerin neler yapması gerekir, işte ipuçları…

Kuru Saçlar İçin 5 Önemli Bakım Önerisi

1) Kuru saçların nedeni nem eksikliğidir. Dolayısıyla saçın nemini arttıran ürünleri kullanmak gerekir. Şampuandan saç kremine, maskeden saç serumuna kadar nem oranı yüksek ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Haftada bir kez evde kendiniz yapacağınız Hindistan cevizi maskesi ile saçınız nem oranını fazlalaştırmanız mümkündür.

2) Sıcak sudan uzak durmak saçınız için yapacağınız en önemli iyiliktir. Sıcak su ile fazlasıyla temas halinde olan saçlar nemini kaybederek daha da fazla kuruyacaktır. Bu nedenle kışın ılık suyla saçlarınızı yıkamanız yazın da daha soğuğa yakın su kullanmanız önemlidir. Son durulama işlemini soğuk suyla yapmanız çok daha iyi olacaktır.

3) Fön, maşa gibi ısı işlemlerinden saçlarınızı korumanız gerekir. Bu tür saç aletleri büyük oranda yıpranma sağlayacağınız en aza indirmeniz mümkünse hiç kullanmamanız ve doğal şekillendiricileri tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Bigudilerle saçınızı akşamdan sararak sabah doğal buklelerle karşılaşmanız buna bir örnektir.4) Saç şekillendirici ürünlerinizde de sert yapıdaki jöleler gibi ürünleri kullanmamanız gerekir. Daha köpük, nemlendirici hatta içerisinde yağlar barındıran saç şekillendirici ürünleri tercih etmeniz saçınızı hem şekillendirmenize hem de beslemenize olanak tanıyacaktır.

5) Saçınızı kimyasal işlemlere çok fazla maruz bırakmamanızı öneririz. Sık sık boya yaptırmamak, üst üst röfle, açıcı gibi işlemlerden uzak durmak bu işlemler için bir örnektir. Saçı yıpratan bu işlemler çok daha fazla kurumasına hatta kopmasına bile yol açabilir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı