KadıncaSağlık ve Spor

Vajinismus Nedir?


Bir diğer adı da ilk gece korkusu olan vajinismus; vajinanın istemsiz kasılmalar sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur. Kadının cinsel organına vajen ya da vajina  denir. Kadın- erkek cinsel birleşmesi vajina ve penis birlikteliği ile gerçekleşir. Vajinismus hastalığında; istendiği halde cinsel birleşme gerçekleşmez veya çok zor olur.

Vajinanın giriş kısmında ki üçte birlik pelvik kaslar istem dışı kasılarak cinsel birleşmeyi imkânsız kılar. Aslında yaşanan durum; kadın bedeninin ve ruhunun penis vajina birleşmesini reddedişidir. Kasılma vajinal açıklığı daraltarak cinsel birleşmenin ağrılı ya da imkansız gibi algılanmasına yol açabilir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel birleşmede olduğu gibi yalnızca temas aşamasında ve ya bu girişimin sadece hayal aşamasında düşünülürken bile ortaya çıkabilir. Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsel birleşme olmadığı sürece genellikle cinsel istek ve partnerleriyle sevişme konusunda problem yaşamazlar.

Ancak birleşme anı geldiğinde orada adeta orada aşılamaz bir duvar olduğu sorununu yaşarlar. Vajina içine hiçbir şey alamayacak kadar kasıldığında, kadın için cinsel birleşme çok zor bir hal alır. Bu koşullar altında gerçekleşen cinsel birleşmede ki hissettikleri ağrıyı, yırtılma, parçalanma, delinme, yanma ve sızlanma şeklinde tarif ederler. Doktor muayenesinde ya da sevişme sırasında vajinanın içine her hangi bir şey sokma girişimleri de vajinusmus hastaları tarafında acı verici bir işlem olarak tarif edilir.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı