Sağlık ve Spor

Kaygıyı Azaltmak için 7 Doğal Çözüm

Anksiyete Giderme Yolları

Zaman zaman endişeli hissetmeniz normal olsa da, sebepsiz yere endişeli hissediyorsanız ve bu endişeler günlük yaşamınızı etkilemeye devam ediyorsa, genel anksiyete bozukluğunuz olabilir.

Genelleşmiş anksiyete bozukluğunun semptomları arasında huzursuzluk, gergin veya gergin hissetme, sinirlilik, sabırsızlık veya yetersiz konsantrasyon yer alabilir. Kişiler ayrıca fiziksel sağlıklarında baş ağrısı, çene ağrısı, kas gerginliği, uykuya dalma veya uykuda kalma güçlüğü (uykusuzluk), ağız kuruluğu, yorgunluk, göğüste sıkışma, hazımsızlık, şişkinlik, aşırı terleme ve baş ağrısı gibi değişiklikleri fark edebilir.

Anksiyete için Doğal Çözümler

Bazı araştırmalar, bazı doğal ilaçların fayda sağlayabileceğini öne sürse de, alternatif tıbbı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak önemlidir. Herhangi bir sağlık durumunun tedavisinde standart bakımın yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Bunlar kaygı için araştırılan doğal çözümlerden bazıları.

1) Çarkıfelek

Çarkıfelek bitkisi ( Passiflora incarnata ), anksiyete ve uykusuzluğun yanı sıra geceleri “bitmeyen düşünceler” için bir halk ilacı olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Toplam 198 kişiyi içeren iki çalışma, çarkıfelek bitkisinin anksiyete üzerindeki etkinliğini inceledi. Bir çalışma, çarkıfelek çiçeğinin benzodiazepin ilaçlarıyla karşılaştırılabilir olduğunu buldu. Ayrıca meksazolam ilacına kıyasla çarkıfelek ile iş performansında iyileşme ve çarkıfelek ile daha az uyuşukluk vardı, ancak ikisi de istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Çarkıfelek yan etkileri mide bulantısı, kusma, uyuşukluk ve hızlı kalp atışını içerebilir. Çarkıfelek çiçeğinin hamile veya emziren kadınlarda, çocuklarda veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişilerde güvenliği belirlenmemiştir.

Çarkıfelek tıbbi gözetim altında olmadıkça sakinleştirici ile alınmamalıdır. Passionflower, uyku ve nöbet bozuklukları için kullanılan bir ilaç olan pentobarbitalin etkisini artırabilir.

2) Masaj

Masaj terapisi ve shiatsu , kas gerginliğini azaltmak, stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

3) Zihin-Beden Teknikleri

Zihin-vücut nefes egzersizleri, fiziksel egzersiz, yoga, tai chi, kendi kendine hipnoz, meditasyon ve biofeedback, anksiyete için kullanılan stres azaltma tekniklerinden sadece birkaçıdır.

4) Kediotu

Bitki kediotu ( Valeriana officinalis ) en iyi uykusuzluk için bitkisel bir çare olarak bilinir. Kediotu , hafif anksiyetesi olan hastalarda da kullanılır, ancak anksiyete için kullanımını destekleyen araştırmalar sınırlıdır.

Kediotu genellikle yatmadan bir saat önce alınır. Çalışması yaklaşık iki ila üç hafta sürer ve bir seferde üç aydan fazla kullanılmamalıdır. Kediotunun yan etkileri arasında hafif hazımsızlık, baş ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi sayılabilir. Kediotu çayı ve sıvı özler bulunmasına rağmen, çoğu insan kediotu kokusundan hoşlanmaz ve kapsül şeklini almayı tercih eder.

Kediotu, özellikle sedatifler ve antihistaminikler gibi merkezi sinir sistemini baskılayanlar olmak üzere birçok ilaçla birlikte alınmamalıdır. Kediotu, ameliyattan önce veya sonra veya karaciğer hastalığı olan kişiler tarafından alkolle birlikte alınmamalıdır. Araç veya makine kullanmadan önce kullanılmamalıdır. Kediotu ayrıca canlı rüyaları artırabilir veya sürdürebilir. Nitelikli bir sağlık pratisyenine danışılması tavsiye edilir.

5) Kava

Polinezya’ya özgü olan bitki kavanın ( Piper methysticum ) insanlarda anti-anksiyete etkilerine sahip olduğu bulunmuştur. Ancak yapılan araştırmalarda bu bitkinin tehlikeli yan etkileri olduğu söylenmiştir.

6) Gama-Aminobütirik Asit (GABA)

GABA , parasempatik sinir sistemimizin birincil inhibitör nörotransmiteri olduğu kadar bir amino asittir, yani dinlenme ve sindirim süreçlerimizle ilgili her şeyi denetler. Anksiyete fizyolojisinde de rol oynadığı bilinmektedir. Anksiyete için bazı reçeteli ilaçlar beyindeki GABA reseptörlerini etkileyerek çalışır. Bununla birlikte, ağızdan alınan GABA takviyelerinin beyne ulaşma derecesi bilinmemektedir.

7) Aromaterapi

Bitki uçucu yağları banyolara, masaj yağlarına veya infüzyon cihazlarına eklenebilir. Kaygı ve sinir gerginliği için kullanılan uçucu yağlar bergamot, selvi, sardunya, yasemin, lavanta, melisa, neroli, gül, sandal ağacı ve ylang-ylang’dır . Lavanta en yaygın olanıdır ve birçok rahatlatıcı karışımın temelini oluşturur.

Diğer Çözümler

Picamilon: Picamilon, niasin ve γ-aminobütirik asidin sentetik bir kombinasyonundan oluşan bir ilaçtır. Reçete ile satılmaktdır.

Theanine: Yeşil çay içeriğinde bulunan L-Theanin , kaygı düzeyini azaltmak, ruh halini geliştirmek, odaklanma ve konsantrasyonu artırmak için, detoks ajanı olarak ve hatta nikotin ve başka uyuşturuculara duyulan isteği azaltmak için kullanılmaktadır.

B kompleksi: B vitamin grubu özellikle sinir sistemine ve buna bağlı olan anksiyete gibi rahatsızlıkları gidermede etkili vitaminlerdir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı