Sağlık ve SporYiyecekler

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkı Nedir?

Kahverengi ve Beyaz Yumurta

Çırpılmış, kızartılmış, pişmiş, haşlanmış yumurtaların hayran kulübüne hoş geldiniz.  Hepimiz sabahları hatta diğer öğün vakitlerinde bile yumurta yemeye bayılıyoruz. Ancak bu, onlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi bildiğimiz anlamına gelmez . Yani neden bazıları beyaz, bazıları kahverengi?

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkı Nedir
Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkı Nedir

Neden farklı renkler? Tro V. Bui, Cornell Üniversitesi Hayvan bilimi misafir öğretim üyesi anlattı. Kabuk rengi yumurtanın genlerinden kaynaklıdır. Bui, “Beyaz kulak memelerine sahip beyaz tüylü tavuklar beyaz yumurta bırakır; kırmızı kulak memeli kırmızı veya kahverengi olanlar kahverengi yumurta bırakır” dedi. (Yine de, tüy rengi kadar basit olmadığını savunan bazı tavuk sahipleriyle konuştuk, bu nedenle tavuk yetiştirmeyi planlıyorsanız, bu durumu detaylı araştırmalısınız.)

Tamam, peki biri diğerinden daha sağlıklı mı?

Hayır! Bui, kahverengi yumurtaların daha fazla omega-3 yağ asidi içerebileceğini ancak farkın çok küçük olduğunu ve temelde ihmal edilebilir olduğunu belirtiyor.

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkı Nedir
Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkı Nedir

En önemlisi: Hangisinin tadı daha güzel?

Hiçbiri. Ya da ikisi de aynı oranda. Kahverengi ve beyaz yumurtaların tadı tamamen aynıdır, ki bu bizim görüşümüze göre gerçekten önemli olan tek ölçüdür.

Bu gizemin, soruşturma gücümüzün ağırlığı altında çözüldüğünü söyleyebiliriz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı