Sağlık ve SporYiyecekler

Kudret Narı Nedir ve Hangi Hastalıklara Faydası Vardır?

Kudret Narı Nedir

Kudret Narı Nedir ve Hangi Hastalıklara Faydası Vardır?

Güzellik Sırlarım olarak bu hafta sizin için çok popüler olan Kudret Narı’nı araştırdık.

Kudret Narı Momordica charantia (halk dilinde: acı kavun; acı elma; acı kabak, balzam-armut; gibi birçok isimle birlikte anılır.), Kudret Narı Cucurbitaceae familyasına ait tropikal ve subtropikal bir asmadı. Asya, Afrika ve Yenilebilir meyvesi için Karayipler’de yetiştirilmesi mümkündür. Pek çok çeşidi, meyvenin şekli ve acılığı bakımından önemli ölçüde farklılık gösterir.

Acı kavun, Kudret Narı; ilk olarak Hindistan’da ortaya çıktı ve 14. yüzyılda Çin’e tanıtılmıştır. Doğu Asya, Güney Asya ve Güneydoğu Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kudret Narı (acı kabak) veya Momordica charantia olarak da bilinen kudret narı, çeşitli faydalar sağladığı söylenen tropikal, meyve benzeri bir kabaktır.Kudret narı, yiyecek olarak, karela suyu olarak bilinen bir meyve suyu olarak veya çay olarak da tüketilebilir.

Kudret Narı, diyabet gibi durumların tedavisine yardımcı olduğu düşünülen bileşikler içerir. Ayrıca diabet dışında mide hastalıklarının tedavisinde de halk arasında kullanılmaktadır. Kudret Narı özleri, besin takviyesi formunda da yaygın olarak kullanılırlar.

Kudret Narının Sağlık Açısından  Faydaları

Kudret Narının Sağlık Açısından  Faydaları
Kudret Narının Sağlık Açısından  Faydaları

Kudret Narı’nın bir antioksidan görevi gördüğü ve anti-inflamatuar, anti-kanser, anti-diyabetik, antibakteriyel, anti-obezite ve immüno-modüle edici özellikler içerdiği söyleniyor. Ve kullananlar bu yönde olumlu şifa aldıklarını belirtiyorlar.

Bazıları kudret narının kanserle de savaşabileceğine ve kilo vermeyi destekleyebileceğine inanıyor. Tüm bu kullanımları destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Kudret Narı ve Diyabet

Yapılan bir ön araştırma da, kudret narında bulunan bileşiklerin, kan şekerinin hücrelerinize girmesine izin vermekten sorumlu hormon olan insülin2 ile benzer etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu insülin benzeri aktivite, insülin direncine karşı korunmaya yardımcı olabileceğinden ve kan şekerinizin yükselmesini engelleyebileceğinden, kudret narının diyabetle mücadeleye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Başka bir araştırma da, kudret narının hipoglisemik etkilere sahip olduğunu öne sürse de, şu anda bu bulguları destekleyen klinik deneylerin eksikliği var.

Kudret Narının Olası yan etkileri

Kudret Narının Olası yan etkileri
Kudret Narının Olası yan etkileri

Kudret narı, ağızdan üç aya kadar tüketildiğinde çoğu insan için muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, baş ağrısı, baş dönmesi, mide rahatsızlığı, karın ağrısı ve şişkinlik gibi yan etkileri tetikleyebilir.

Kudret narının cilde uygulandığında güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Kudret narı,uzun süreli kullanım için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli kanıt yoktur.

Tek bir vaka raporu tespit edilmiştir. Kudret narının paroksismal atriyal fibrilasyona neden olabileceğini öne sürüyor.

Kudret narı, kan şekerinizi düşürebileceğinden, kan şekerini düşüren bir ilaçla birlikte kudret narı kullanmak kan şekerinizin tehlikeli derecede düşük seviyelere düşmesine neden olabilir. Kan şekerini düşüren herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, acı kavun takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Hamile kadınlar kudret narı kesinlikle kullanmamalıdır.

Kudret Narı Dozaıj ve Hazırlaması
Kudret Narı Dozaıj ve Hazırlaması

Kudret Narı için uygun dozu veya doz aralığını belirlemek için yeterli veri yoktur. Sizin için uygun doz, yaşınız, cinsiyetiniz ve tıbbi geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olabilir.

Sağlık uzmanları, tüketicilere, doğal olarak etiketlenen takviyelerin her zaman güvenli veya etkili olmadığını önermektedir. Sizin için uygun bir doz belirlemek için sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir. Ancak bilindiği kadarıyla halk arasında önceden saf zeytinyağında bekletilmiş (1 yıl en ideali olgunlaşması için. Güneş görmeyen bir yerde bekletilmelidir.), kudret narı aç karnına bir kaşık içilerek tüketilmektedir. Ama bazı kişilere ağır gelerek çeşitli zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir. Dikkatli tüketilmesi gerektiğinden mutlaka bir hekime danışılmalı gerekirse alerjik bir durumun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Diyet ve yaşam tarzı faktörleri de dâhil olmak üzere standart diyabet bakımının yerine hiçbir besin takviyesi kullanılmamalıdır, ancak bazı doğal ilaçların kan şekerinizi düzenlemeye ve diyabet yönetimine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu ilaçlar arasında tarçın, ginseng ve zerdeçal gibi otlar bulunur.

Ek olarak, bazı araştırmalar düzenli olarak çay içmek ve optimal D vitamini seviyelerini sürdürmek gibi stratejilerin diyabete karşı korunmada faydalı olabileceğini göstermektedir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı