Kültür ve Sanat

Doğum Gününe Özel Oyunlar

Doğum Gününe Özel Oyunlar

Doğum günü, insanların doğdukları günlerde her yıl tekrarlanan kutlamalara verilen isimdir. Her doğum gününde insanlar doğum günlerinin kutlanmasını isterler ve doğum günlerinin iyi geçmesini sevdiklerinin yanlarında olmasını dilerler. Doğum günlerinin vazgeçilmezleri doğum günü pastası, hediyeler, partiler ve doğum günü oyunlarıdır. Doğum günü oyunlarını hakkında detaylı bir bilgilendirme yazısı yazmaya karar vermememizin sebebi ise: zaten piyasada üzücü haber bulmak çok kolay, biz de kullanıcılarımızı, ziyaretçilerimizi birazcık da olsa güldürebilmek için çok mevzusu olmayan bir başlık olan doğum günü oyunlarını seçtik.

Doğum günü oyunları hakkında herkes kulaktan dolma da olsa bir şeyler biliyor, ancak bu alanda yazılmış en ufak bir yazılı kaynak bulunmuyor. Bizde hem bu eksikliği gidermek hem de insanları mutlu edebilecek şeylere değinmek için güzellik sırlarım olarak böyle bir yazı yazmaya karar verdik diyebiliriz.

Doğum günü oyunları olarak öğrenebildiğimiz ve halkın doğum günlerinde oynadıkları 15 kadar oyun bulunduğunu gördük. Bu oyunlardan bazıları değişik isimlendirilmelerine rağmen aynı oyunlardı, bazıları içinde ise minik değişiklikler olduğu için oyunun amacı ve oynanış biçimi tamamen değişmişti. İşte size doğum günlerini eğlence ortamına dönüştürecek birbirinden güzel doğum günü oyunları.

Hediye Bulmaca

Bu oyunda doğum günü olan ferdin gözleri bir nesne ile sıkıca bağlanır. Doğum günü olan kişinin çevresini görmediğinden emin  olunduktan sonrasında doğum günü partisinin yapıldığı orta taraflar boşaltılarak hediyeler kenarlara serpiştirilir. Daha sonra gözü kapalı olan doğum günü yıldızı kendi etrafında döndürülerek armağanları bulması söylenir. Birey gözleri kapalı biçimde sırayla armağanları bulur, açmaya çalışır ve daha sonra da hediyelerin ne olduğu hakkında düşünce yürütmeye çalışır.

Doğum Gününe Özel Oyunlar
Doğum Gününe Özel Oyunlar

Balon Yakalama Oyunu

Doğum günü olan birey ilk başlarda ebe seçilir. Doğum günü kutlamaya gelen kişilerde ellerine bir balon alarak büyük bir çember oluşturur. Her insana bir numara verilir. İlk olarak bir birey ebenin numarasını söyleyerek elindeki balonu yere bırakır, ebe balon yere düşmeden yakalamaya çalışır. Yakaladığında o da başka bir numara söyleyerek elindeki balonu yere bırakır oyun böylece devam eder. Eğer balon yeri düşmeden yakalanmadıysa vazife tekrarlanır.

Balon İle Hedef Vurma Oyunu

Balonla doğum günlerinde oynanabilecek bir öteki oyun ise hedef vurma oyunudur. Herkese sönük biçimde bir tane balon verilir ve bir hedef belirlenir. Herkes sırayla elindeki balonu şişirip bırakarak hedefi vurmaya çalışır hedefe en yakın olan balonun sahibi oyunu kazanır.

Balon İle Hedef Vurma Oyunu
Balon İle Hedef Vurma Oyunu

Bilgi yarışması oyunu

Bu oyunda amaç doğum günü olan kişinin ne kadar iyi tanındığına dikkat çekmektir. Bu amaç doğrultusunda doğum günü kutlamaya gelen yakınları homojen şekilde gruplara ayrılır. Daha sonrasında gruplar karşılıklı olarak birbirlerine Doğum günü olan birey hakkında soru sorarlar, bilen ekip 10 puan kazanır. Oyun 10 soru sonunda sonlanmış olur.

Kızma Birader

Doğum günü partisi genel anlamda minik yaşlara hitap ediyorsa bu oyun oynanmaktadır. Oyundaki amaç kızma birader kartonu üzerinde görevi en hızlı şekilde tamamlamaktır. Görevi tamamlayan fert oyunun birincisi olur. Kızma biraderin adı de oyunda dönen muhabbettir. Çünkü oyunda bazı durumlarda arkadaşının taşını yiyerek onu yine başlangıç çizgisine gönderebilirsin.

Tuvalet Kağıdı İle Mumya Yapmak

Doğum gününe gelen grup 2 grup halinde ayrılırlar. Daha sonrasında gruplar kendi aralarından bir kişi seçerler ve Mumya olacak fert olarak belirlenir. Mumya olacak kişiler belirlendikten sonra bir süre belirlenerek süre başlatılır. Süre başladığı andan itibaren elindeki tuvalet kağıtları ile arkadaşlarını sarmaya süregelen gruplardan süre bitiminde kim daha az açık kalacak şekilde sarmayı başarmışsa o grup oyunun kazananı olur.

Tuvalet Kağıdı İle Mumya Yapmak
Tuvalet Kağıdı İle Mumya Yapmak

Doğum günü oyunları çeşitli yörelerde değişiklik göstermektedir. Bizler tüm Türkiye’nin bilmiş olduğu oyunları miras kalması için yazılı bir kaynak haline getirdik. En eğlenceli doğum günleri sizlerle olsun…

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı