Teknoloji

Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu

Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu

Uzun zamandır Playstation 5’in tanıtılması bekleniyordu. Beklenen haber sonunda oyunseverlerle buluştu.              Son zamanlarda pek çok site Playstation 5 ile ilgili çeşitli haberler yapmaktaydı ve tanıtılması merakla beklenmekteydi. Playstation 5’in teknik bilgileri henüz kesinliğe kavuşmazken tasarımı resmi bir şekilde tanıtıldı.

Gelen haberlere göre Playstation 5’in iki farklı versiyonu olacak. Bu versiyonlardan bir tanesinde fiziksel oyun diskleri kullanılabilecek. Diğerinde ise bir disk girişi olmayacak ve oyunlar internet üzerinden hafızasına yüklenebilecek.

Playstation 5 Temel Özellikleri Nasıl Olacak?

İşlemci: 8 çekirdekli AMBD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar hizmet verebilecek.

Grafik İşlemci: AMB Radeon RDNA 2, ışın izleme hızlandırma desteği sağlayarak, 2.23 GHz’ kadar değişkenlik gösterebilecek.

RAM: 16GB GDDR6 RAM olacak.

Depolama: 825 GB SSD, 5.5 GB/sn okuma hızına sahip olacak.

Ses: Tempest 3D kullanılacak.

Oyun Diski: 100GB/disk’e kadar Ultra HD Blue-ray

Video Çıkışı: 4K 120Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1) sağlayarak televizyonlarda da destek sağlaması bekleniyor.

Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu
Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu

Oyunda ışın izleme hızlandırma desteği bulunacak ve bu destekle doğal ışık ve yansımalar bulunabilecek. Ayrıca bu destek grafik kalitesini de yükseltebilir nitelikte olacak.

Cihazın en önemli özelliklerinden biri de ses kalitesi olacak. Tempest 3D oldukça gelişmiş bir ses hizmeti sağlayacak. Bu sistemde yüzlerce ses aynı anda verilebiliyor. Sony yönetici Sid Shuman’da bu ses kalitesini duyabilmek için lansmanı kulaklıkla dinlemeyi tavsiye etmişti.

Digital Edition

Lansmanda Sony çoğunlukla Playstation 5 üzerine bilgiler aktardı ve tasarım dışında çok önemli bir detaya değindi. Digital Edition sürümü harici disk olmadan internetten satın alınan oyunların oynanmasını sağlayabilecek.

Playstation 5’in Fiyatı Nasıl Olacak?

Playstation 5’in fiyatı net bir şekilde açıklanmasa da yapılan tahminler Türkiye şartlarında 6500-8000 TL arasında olabileceğini gösteriyor.

 Playstation 5 Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Sony’nin yaptığı resmi etkinlikte Playstation 5’in tasarımı ve oyun içeriği konusunda bilgiler verildi. Satış tarihi ise gizemi hala korunuyor.  Ancak beklentiler zamanın çok az kaldığını ve 2020 sonlarına doğru satışa sunulacağını gösteriyor.

Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu
Playstation 5 Nihayet Oyunseverlerle Buluştu

Playstation 5’in Oyun Kolu DualSense’nin Özellikleri Nasıl Olacak?

Bu oyun kolu DualShock’tan farklı olarak yeni nesil teknolojilere entegre edilebilecek ve daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatacak.

Oyun kolu aşırı hassas olduğu için en ufak bir vuruşun dahi etkisini size hissettirebilecek. Örneğin; bir oyunda silah kullanarak ateş ettiğinizde resmen kendiniz yapmış gibi hissedebileceksiniz. Aynı zamanda cihazda titreşim modu bulunuyor ve bu modla eylemlerinizi net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.  Araba yarışlarında gerçekçi bir deneyim sunarak çarptığınız anlarda kolda titremeler olacak. DualSense’de kablolu giriş yapabileceğiniz bir giriş de bulunuyor. Bu giriş USB Type-C olarak biliniyor. Yani bu girişle kolun şarj edilebilmesini sağlayacaksınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı