KadıncaSağlık ve Spor

Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!

Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!

En sık yapılan estetik operasyonları arasında yer alan liposuction ile ilgili Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Yüce konu hakkında bilgilendirdi.

Liposuction ile yağ aldırma işlemi, özel kanüller yardımıyla deri altında birikmiş olan yağ dokunun olumsuz tazyik uygulanarak vücuttan çıkarılması işlemdir. Vücudun nerede ise her bölgesinde bulunan yağ dokular bu metot sayesinde alınabilmektedir.

Vücudumuzun yağ deposu olan yağ hücreleri deri altında birikmiştir. Kilo aldıkça yağ hücre sayısı artmasa da yağ hücre arasında bulunan yağ deposu artmaktadır. Liposuction sayesinde vücutta bulunan yağ hücre sayısı ve içindeki yağ deposu azaltılarak incelme sağlamak mümkündür. Liposuction, lipoplasty, liposhaping, bodyshaping, liposculpturing gibi muhtelif isimlerle adlandırılmaktadır. Genel anlamda hepsi aynı tedavi prensibine dayanır. Liposuction işleminde amaç pürüz bırakmadan hedeflenen bölgede incelme sağlamaktır.

Liposuction ameliyatında ayna karşısında hasta ile birlikte rahatsız olduğu bütün bölgeleri işaretliyorum. Ardından hastamızı işaretlenen bölge genişliği ve sayısına bakılırsa lokal, sedasyon veya genel anestezi altında yağlarını almaktayız. Liposuction ameliyatı kuru ve kaygan olarak iki halde uygulanmaktadır. Islak yöntemde uygulanacak bölgeye önce hazırlanmış özel tümesen solüsyon dediğimiz bir sıvıyı enjekte ederek işleme devam ediyoruz. Bu sayede bölgedeki kan damarları, kollejen lifler gibi amacımızın dışında olan dokulara zarar vermemiş ve kanama riskin ive ödem ve morluğu minimum seviyeye indirmiş oluyoruz. Kuru yöntemdeyse uygulanacak bölgeye sıvı vermeden direkt bölgedeki yağlar alınmaktadır. Bu yöntemi oldukça dar alanda yağ alma durumunda uygulamaktayım. Sıklıkla ıslak yöntemi uygulamayı tercih etmekte ve daha sıhhatli olduğunu düşünmekteyim.

Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!
Bölgesel Yağlanmaya Aman Dikkat!

Liposuction yani yağ aldırma operasyonu ile istediğimiz kadar yağ alabilmekteyiz. Burada alınacak oran hastanın bazal kütle indeksi, laboratuvar kan tetkiki sonuçlarına nazaran belirlenmektedir. 5 litreye kadar alınan yağ aldırma normal sınır olarak, 5 litreden sonra alınan yağ ise daha riskli yağ alma oranı olarak tespit edilir. Fakat burada bireyin fizik muayenesi oldukça önemlidir. 10-12 litreye kadar yağ alınmış pek çok hastam bulunmakta ve düzgüsel hayatına oldukça acele dönmekteler. Operasyon sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değildir. Islak yöntem ile vermiş olduğumu sıvı aynı zamanda ağrı kesici özelliği olması nedeniyle 6-8 saat bölgede lokal ağrı azca olmaktadır. Aynı zamanda damardan ya da ağızdan verilen ağrı kesiciler ile ağrı sorunu çözülmektedir. Ameliyat sonrası 1 gece yatış müsait görmekteyim. Çünkü kısa sürede vücuttan ciddi oranda yağ ile birlikte bir miktar kan ve sıvı kaybı da oluyor. Dolayısıyla ilk gece elektrolit sıvı takibi kan takibi yapmak çok önemlidir.

Hastamıza ameliyattan çıkınca hususi bir korse giydirmeyi müsait görüyorum. Korse sayesinde hem morluk azalmakta, aynı zamanda cilt sıkılaşması daha iyi olmaktadır. Ameliyat sonrası kısa dönem en sık komplikasyon morarma ve nadiren liposuction yapılan bölgede kanama olmasıdır. Bunun haricinde hastaların korktuğu komplikasyon ise yağ ile birlikte kan kaybı ve sıvı yitirilmesine bağlı elektrolit dengesi bozulması ve yaşamsal bulgular olmasıdır. İyi bir takiple birlikte kolay önlenebilir bir şey olan elektrolit ve kan takip edeni ciddiye alınmazsa bu durumda ciddi sorunlar görülebilir ki sanılanın aksine yağ embolisi değil bu yüzden hastalar sıkıntı yaşamaktadır.

Yağ embolisi ise on binde bir sıklıkla görülen, çok nadir olan bir komplikasyondur. Yağ alınan bölgedeki yağ parçalarının kan içerisine saklanıp oradan akciğerlere kadar ulaşıp nefes alamamaya yol açan benzer klinik bulgulara giden bir durumdur. Sanılanın aksine oldukca nadir olup erken tanı ile önlenebilen bir durumdur.

Yağ aldırma operasyonu geçiren hasta aynı gün ayağa kalkıp 1 gün sonrasında taburcu olmaktadır. Bir hafta sonra korse ile toplumsal yaşantısına dönerler. İlk yedi gün sürekli, sonraki iki hafta aralıklı korse kullanımı uygun olmaktadır. Liposuction ile yöresel incelme sağlarsınız fakat tartıda kilo kaybı hemen olmaz kilogram kaybını 2-3. Ayda ancak fark edersiniz fakat incelmeyi derhal görürsünüz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı