BakımSağlık ve Spor

Gülüşünüzün Vazgeçilmezi Bembeyaz Dişler

Dişlerinizi Beyazlatmak İster Misiniz?

Dişler niçin beyazlığını kaybeder? Neden diş beyazlatmaya ihtiyaç duyduğumuzdan bahsettik. Diş beyazlatma yöntemlerini klinik ve evde yapacağınız yöntemler olmak suretiyle ikiye ayırdık.

Sağlıklı dişler ve ışıl ışıl parlayan bir gülümsemeyi kim istemez ki? Çoğu kez diş rengimiz yüzünden gülümsemeyi dikkatsizlik ediyoruz. Hâlbuki hayatta en iyi stres savar gülümsemektir. Doğal diş rengimiz bembeyaz olmayabilir. Ama bembeyaz dişlere kavuşmak hayal değil. Gerek evde yapabileceğiniz yöntemlerle gerek klinik yöntemlerle daha beyaz dişlere haiz olmak mümkün. Diş beyazlatma yöntemlerine geçmeden diş beyazlığına niçin ihtiyaç duyduğumuzu ve dişlerin beyazlığını neden kaybettiğini konuşalım.

Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

Dişlerin görünümü ancak estetik bir sorun değildir. Aynı zamanda ferdin psikolojisini etkileyen bir unsurdur. Dişlerimiz biçim ve renk olarak istenilen durumda olursa özgüvenimiz artar. Diş rengi ya da diş bozuklukları yüzünden insanlar konuşurken bile bazı çekinceler yaşayabilir. Diş rengi ya da diş bozuklukları yüzünden insanoğlu konuşurken bile birtakım çekinceler yaşayabilir. Bu yüzden diş beyazlatma bizim için önemlidir.

Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?
Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Çocukluk dönemindeki yapısal bozukluklardan yetişkinlik döneminde tüketilen yemek ve içeceklere kadar pek oldukça sebepten dişler beyazlığını kaybeder. Sigara kullanımı ya da kahve çay tüketimi dişlerin beyazlığını kaybetmesinde mühim bir etkendir. Aynı zamanda suyun arasında bulunan flor miktarı da diş renginin değişmesine sebep olur. Diş rengi değişimini iç ve dış olmak suretiyle temelde ikiye ayırabiliriz. İç renklenmede dişin içine nüfuz etmiş fırçalama ile giderilemeyen lekeler vardır. Bunlar uzun süre antibiyotik kullanımı yahut fazla flor alma oranına bağlı olarak gelişir. Dış renklenmede ise boyayıcı madde özelliği olan sigara, kahve, çay, kola gibi mamullerin tüketimine bağlı olarak gelişir ve genel anlamda diş taşı temizliği ile bu lekelerden rahatlıkla kurtulursunuz.

Diş beyazlatma yöntemlerini ikiye ayıracağız. İlki klinik ortamda yapılan beyazlatma yöntemi, ikincisi ise evde naturel yollarla yaptığımız diş beyazlatma yöntemleridir.

Klinik Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemi (bleaching) diş taşı temizliğinden sonra uygulanan polisaj işleminden biraz farklıdır. İşlem, renklenen dişlerin yüzeyine sürülen beyazlatıcı jellerin kullanılan özel bir ışıkla reaksiyonu girmesi ile gerçekleştirilir. Bu işlem yardımıyla dişin renginde 3-4 ton kadar açılma sağlanabilir. Seans sayısı dişteki renklenmeye bağlı olarak değişir. Bu diş beyazlatma yönteminin kalıcığı 2-3 sene kadar sürebilir. Ancak bireyin çay, kahve, sigara tüketimi bu sürede belirleyicidir.

Klinik Diş Beyazlatma Yöntemleri
Klinik Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerimizi her gün 2 kez fırçalamamız gerekiyor. Bunun yanı sıra diş beyazlatıcı mamüller de kullanabiliriz. Ancak çoğu ürünün içinde kimyasallar bulunduğundan size evde uygulayabileceğiniz birkaç organik diş beyazlatma reçetesi vereceğiz.

Limon ve Kabartma Tozu

Evde yapabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri arasında karbonat en etken olanıdır. Bir paket kabartma tozunun içine bir limon sıkarak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımınızı haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Limon ve Kabartma Tozu
Limon ve Kabartma Tozu

Kabartma Tozu ve Hindistan Cevizi Yağı

Bir çay kaşığı kabartma tozu ve yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak, bu karışımla haftada 1-2 kez dişlerinizi nazikçe fırçalayabilirsiniz.

 

Kabartma Tozu ve Hindistan Cevizi Yağı
Kabartma Tozu ve Hindistan Cevizi Yağı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bende klinik Olarak beyazlatma yöntemini düşünmekteyim daha önce dişlerimi fırcalıyorum ancak o reklamlarda gördüğümüz erkeky ada kadınların ki gibi bir türlü olmadı. Klinik olarak beyazlatma ile de dişlere zarar veriliyor diye duymuştum ancak artık yaptırma karalı aldım. Diğer yöntemleride biliyordum ancak uzun vadeli bir iş o nedenle en iyisi klinik diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı