GenelSağlık ve Spor

Evde Koronavirüs İle Mücadele

Koronavirüs İle Evde Mücadele

Koronavirüs ile evde mücadele etme yöntemlerini, dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan mevzuları ve yapmamız gerekenleri gözden geçirelim.

COVID-19 sadece hayatımızı değil, dünyayı değiştiriyor. Virüsün yayılma hızını kesmek, kendimizi ve diğer insanları korumak için evlerimizdeyiz. Hastalığı ileri ya da orta ölçüde geçirenlerin yanı sıra, hafifçe atlatanların hatta hastalandığını bile ayrım etmeyenlerin bulunduğunu unutmamak gerek. Çünkü semptomların net bir biçimde görülmediği hastaların virüsü fark etmeden yayma oranları hayli yüksek. Özetle tıbbi bakıma gereksinim duymadıkça evde kalmalıyız. O halde evde dikkat etmemiz gerekenlere bir göz atalım.

Riskleri Ortadan Kaldırmak

Öncelikle herhangi bir rahatsızlığı olan veya risk grubunda bulunan kişilerin izolasyonu fazlaca önemli. Dışarı çıkmak zorunda kalan, grip/soğuk algınlığı belirtileri yayınlayan ya da yurt dışından gelen aile üyeleri riskli gruba dahil. Risk gruplarıyla ayrı odalarda kalmak kadar yemek ve banyo malzemelerini paylaşmamak da son derece önemlidir. Kullanımdan sonra sofra gereçleri hızla bulaşık makinesindeki yerini almalıdır. Misafir kabul etmeme durumunun ancak yurt dışından gelenler için geçerli olmadığını da eklemek gerek. Görünen o ki aksi söylenene ve vehamet ortadan kalkana kadar buluşmalarımızı İnternet ortamında gerçekleştirmek en doğru hareket. Mesafelerin korunduğu balkon yahut pencere buluşmaları da güneşli günlerde bizleri bekliyor olabilir.

Güneş ile Randevu

Güneş ışınları çocuklarda kemik gelişimini sağlar, vücut direncini artırır ve D vitamini oluşumuna destek verir. Güneş ek olarak mutluluk ve enerji veren serotonin hormonunun salgılanmasına da destek oluyor. Dolayısıyla evdeyken güneş ışınlarından yararlanmak da ehemmiyet kazanıyor. Ne kadar süre evde kalacağımızı bilmiyoruz. Şimdiden parlak günlerde her gün 15 dakika güneş banyosu meydana getirmeye başlayabiliriz. Unutmayın, günde iki litre su içen, dengeli beslenen, günde minimum otuz dakika hareket eden ve güneşle temasını kesmeyen herkes bu dönemi daha iyi atlatacak.

Harekete Geçelim

Yoga, pilates, fitness yahut dans… Canınız hangisini yapmak temenni ediyorsa ve hangisine ne zamandır başlamayı isteyip bir türlü fırsat bulamıyorsanız… Yapacağınız tek şey doğru tahsil videolarını bulmak ve risk almayacağınız egzersizlerden bir set oluşturmak. Tabii ısınma ve egzersiz sonundaki esneme hareketlerini de ihmal etmeden, en az otuz dakika hareket etmek… Günde yarım saatinizi hareket etmeye ayırmanız, karantina günlerinizin en büyük kazanımlarından biri olabilir.

Yoga, pilates, fitness yahut dans
Yoga, pilates, fitness yahut dans

Virüsün Yaşam Koşulları

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yüzeylerde dayanma süresinin kesin olarak bilinmediğini açıkladı. Virüsün yüzeyde kalma süresi saatler ya da günler sürebilir ve enfeksiyona yol açması için belli bir viral yük gerekir. Virüsler kendi kendilerine varlıklarını sürdüremiyor, yüzeylerde zaman geçirdikçe enfekte edebilme özelliklerini de kaybediyorlar. Yüzeylerde dayanma süresini ise yüzeyin türü, ortam sıcaklığı, nem, gün ışığı gibi birçok unsur belirliyor. Kapalı ortamlarda daha uzun vakit dayanabildikleri, koronavirüs ailesiyle ilgili genel bir bilgi. Bu sebeple evlerin havalandırılması, el temizliğine olduğu kadar yüzey temizliğine de ehemmiyet verilmesi şart.

Yüzey Temizliği

Her gün fazlaca dokunan yerleri sıklıkla temizleyin. Bunlar arasında kapı kolları, ışık anahtarları, oyuncaklar, uzaktan kumandalar ve telefonlar yer alıyor. Evde en az 20 saniye sabun ve suyla elleri yıkamak, alkol bazlı el dezenfektanı kullanmak gerekebiliyor. Dışarıdan gelen her şeyi en az yarım gün açık havada bekletmek ya da sabunlu suyla ellerimizi yıkar şeklinde yıkamak önem kazanıyor. Market alışverişlerinizin arkasından balkonda blokaj ve peşinden su ve sabunla dezenfekte etme yöntemini kullanabilir, damacanalarınızı yıkayamazsanız, üstüne çöp torbası geçirerek kullanabilirsiniz.

Evde Koronavirüs Yüzey Temizliği
Evde Koronavirüs Yüzey Temizliği

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı