Seyahat

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler 

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler 

Finlandiya bir İskandinav ülkesidir ve İsveç, Norveç, Rusya ülkeleriyle sınır komşusudur. Finlandiya deyince aklımıza direk soğuk bir iklim gelir. Gerçektende Finlandiya soğuk bir iklime sahip ve bu özelliğiyle birçok turistin ilgisini çekmeye devam ediyor. Nüfus miktarının az olması ve yüz ölçümünün yarısından fazlasının ormanlık alan olmasıyla birçok doğaseveri cezbeden bir ülke. Kışın Kuzey Işıkları bu ülkenin kuzey kesimlerinden görünerek görsel bir şölen sağlıyor.  Finlandiya’nın birçok küçük kasabası turistler tarafından çok fazla ilgi çekiyor. Finlandiya’ya gittiğinizde görmeden geri gelmemeniz gereken yerleri sizler için sıraladık.

  • Helsinki

Ülkenin başkenti olan Helsinki, aynı zamanda en büyük şehridir. Helsinki’nin merkezinde çeşitli tarihi alanlar ve kültürel alanlar iç içe bulunuyor.  Finlandiya Neoklasik bir tarzda inşa edilen geniş ve göz alıcı sokaklara sahiptir. Finlandiya’ya gittiğinizde Helsinki’yi görmeniz kültürel açıdan gelişmenizi sağlayacaktır.

  • Rovaniemi

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Rovaniemi
Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Rovaniemi

Laponya bölgesinin en güzel yeri olan Rovaniemi, turistlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerdendir. Mimarisi tarihin izlerin adeta taşıyor. Noel Baba’nın Finlandiya’daki evi de herkesin çok fazla merak ettiği yerlerdendir.  Bu alanda Noel Baba Postanesi’nden hatıra olarak posta pulları alabilirsiniz. Noel baba temalı bir yer altı eğlence parkı da burada bulunuyor ve sizi adeta masalsı bir yolculuğa çıkarıyor.

  • Savonlinna

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Savonlinna
Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Savonlinna

Lakeland alanında bulunan bu sevimli şehir Finlandiya’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden.  Saimma Gölü’nün ortasında bir adada olan bu yerde Olavinlinna Kalesi bulunmaktadır(Aziz Olaf Kalesi). Kale konum olarak savaş alanlarına uzak kaldığından uzun süre ayakta kalabilmiş durumda.  Bu bölgede görülmeye değer diğer yerler ise Ortodoks Müzesi, Savonlinna Eyalet Müzesi ve Kerimaki Kilisesi( Dünya’nın en büyük ahşap kilisesi)’dir. Ayrıca Savonlinna Pazar meydanında,  çok lezzetli ringa balıkları bulunuyor. Bu ringa balıklarından elde edilen yemeğine Muikku adı veriliyor ve kesinlikle ziyaretçilerin bu yemeği tatması çok faydalı olacaktır.

  • Porvoo

Porvoo Finlandiya’nın en eski ikinci kasabası olan bu yer, mini mini, sevimli özelliğiyle herkes tarafından ilgi görüyor.  Aynı zamanda buradaki evlerde pitoresk ahşap ev özelliğine sahip. Bu bölgedeki Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezinirken 19. Yüzyıldan kalma ve 13. Yüzyıldan kalma birçok yapıya denk gelebilirsiniz. Bölgede Porvoo Katedrali bulunuyor ve yemek içinde hamur işleri ile şekerlemeler mevcut. Bu yemekleri yemeden buradan ayrılmanızı tavsiye etmem.

  • Kemi

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Kemi
Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler Kemi

Kağıt hamuru fabrikalarıyla ünlü olan Kemi, Laponya bölgesinde bulunuyor. Ancak burası meşhur Kar Kalesi’yle tanınıyor.  Bu Kar Kalesi’nde canlı müzikler bulunuyor ve konuklar kar otelde de kalabiliyor. İnanılmaz mükemmel manzarası bulunan bu yer nefes kesici buzdağlara sahip. Sular üzerindeki buzları kıran buz kırıcı gemilerini de bu bölgede görmeniz mümkün.

  • Finlandiya Lakeland

Finlandiya göller ülkesi olarak biliniyor ve ismi de bu özelliğini yansıtıyor. Bu bölgede tam 55 bin göl bulunuyor ve görenleri şaşırtmaya yetiyor.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı