KadıncaSağlık ve Spor

Meme Kanserinin Sebebi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Meme Kanserinin Sebebi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ülkemizde kadınlar arasında en yaygın olan kanser çeşidi meme kanseridir. Meme kanserinin tedavisinde en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı ile birçok kadın meme kanserini yenmektedir. Yaş ilerledikçe kansere yakalanma riski de artıyor. Bu neden yaşı ilerlemiş olan kadınların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekiyor. 30 yaş ve üzeri kadınlar yıllık düzenli olarak meme kanseri kontrolü yaptırmalıdır. Her kadın yaş fark etmeksizin duş aldığı sırada her iki memesini de inceleyerek bir farklılık olup olmadığını incelemeyi alışkanlık haline getirmesi gerekir. Meme kontrollerini düzenli yaptığınız sürece olası bir değişikliği fark edip doktora gitmeniz erken tanı demektir. Erken tanı ise hayat kurtarır. Ve tedavi süreci daha kolay bunun yanı sıra olumlu yanıt vermesi erken tanı oldukça önemlidir.

Meme Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Meme kanserinin sebeplerinin en başında genetik yatkınlık olsa da birden fazla sebep meme kanserine zemin hazırlamaktadır. İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış erken yaşta adet gören ve geç menopoza giren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski çok daha fazladır. Menopoz sonrası kullanılan ilaçlar, uzun süreli kullanılan doğum kontrol ilaçları, alkol, yüksek yağlı besinler tüketmek bunlar meme kanseri sebepleri arasında yer almaktadır. Ve en büyük etkenleri bunlardır.

Meme Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Meme kanseri ve diğer var olan tüm hastalıları tamamen önleyebiliriz diye bir durum söz konusu değildir. Fakat gereken önlemleri aldığımızda sağlık açısından kendimize dikkat ettiğimiz sürece ve en önemli nokta zamanında müdahale, erken teşhis koyulduğunda tamamen hastalığı engelleyemeyiz ama hastalığın daha yavaş ilerlemesine ve tedavinin olumlu sonuç vermesini oldukça etkileyebiliriz.
1- Emzirmenin koruyucu etkisi vardır bu nedenle çocuğunuzu uzun süreli emzirmeye özen gösterin
2- Çocuk sahibi olmak istiyorsanız eğer bunu çok geç yaşlara bırakmayın.
3- Düzenli olarak spor yapın yürüyüş yapın. Haftada 75-150 dakika yürüyen bir kişinin meme kanserine yakalanma riskinin azaldığı tespit edilmiştir.
4- Düzenli olarak meme muayenesi yapın.
5- Sağlıklı beslenin alkol ve sigaradan uzak durun.
6- Meme kanserinden korunmak için ideal kiloda olmaya dikkat edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı