BakımSağlık ve Spor

Papatya Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır

Papatya Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bugün sizlere güzellik sırlarım olarak papatya yağından bahsedeceğiz. Papatya Yağı Papatya bitkisin’den elde edilmiş bir yağ birikintisidir. Cildimize,saçlarımıza ve yüzümüzün güzelleştirme etkileri oldukça yüksektir. Papatya her ortamda yetişebildiği için bulunması oldukça kolaydır. Bu sayede papatya yağını bulmak için fazla bir çaba sarfetmenize gerek yok. Bu nedenle fiyatları oldukça düşük ve ucuzdur.Ayrıca antiseptik bir özelliği’de bulunmaktadır. Papatya yağını bir çok alanda kullanma imkanınız bulunuyor. Papatya yağını cildinize gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz. Fakat çok yoğun bir yağ olduğu için başka bir yağ ile inceltmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki papatya yağını ağız yoluyla almanız oldukça riskli olacaktır. Ağız yoluyla değil cildiniz için kullanabileceğiniz bir yağ türüdür.Hamile olanlar ya da gebelik şüpheleri olan kişiler papatya yağını kullanmaması önerilir.  Alerjik bir cilde sahipseniz vücudunuz’da tahrişe neden olabilir.

Papatya Yağı Nedir Nasıl Kullanılır
Papatya Yağı Nedir Nasıl Kullanılır

Papatya Yağının Faydaları

  • Sindirim sistemini güçlendirir.
  • Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.
  • Gaz oluşumunu engeller,
  • Saç rengini açmak için kullanılabilir.
  • Saçın yağ dengesini korur.
  • Kepek problemini giderir.
  • Sivilce, iltihap ve kızarıklıkta kullanılır.
  • Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği vardır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya bitkisini isterseniz kendiniz toplayabilirsiniz. Ya da aktar ve ya marketler’de bulma şansınız bulunuyor.Papatya bitkisini demlemek istiyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken yerler bulunuyor. Demleyeceğiniz çayın ağzını kapatmanız gerekiyor. Demlenen çayda ki buhar papatya çayın’da bulunan vitaminlerin kaybını önleyecektir. Papatya çayını demlemeden önce bitkileri sıcak suda bekletmeniz’de fayda var.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır
Papatya Çayı Nasıl Yapılır

Evde Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Topladığınız papatyaların yapraklarını ince ince kesmeniz gerekiyor. Daha sonra bir kavanozun içerisine zeytin yağ ve su ekleyin. Karışımı yaptıktan sonra papatyaları içerisine ekleyin. Daha sonra kapağın ağzını sıkıca kapatın.1 ile 2 hafta kavanozun içerisin’de beklemesi gerekmektedir. Bekletilen kavanozu sıcak suyun içerisine koyup biraz ısınmasını bekleyin. Daha sonra içerisinde bulunan papatyaları süzmeye başlayın. Bu şekilde papatya yağını elde etmiş olursunuz.

Papatya Yağı Evde Nasıl Yapılır.
Papatya Yağı Evde Nasıl Yapılır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı