BakımMakyaj

Seramidler Nedir Nasıl Kullanılır

Seramidler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bilindiği gibi cilt uzamanlarının seramidler hakkında; sağlıklı ciltteki Nem seviyelerinin korunmasında etkili ve hücrelerimizi bir arada tutan yapıştırıcı özelliğinden bahsederler bizde bu konumuzda sizlere  seramidlerden bahsedeceğiz.

Uzmanlar genel olarak  seramidli ürünlerin çoğunlukla  sıvı halde olduklarını ve  çoğunlukla nemlendiricilerde bulunduğunu söylerler ancak tonerlerde, temizleyicilerde ve seramidlerin daha derine nüfuz etmesine izin veren retinoidler ve glikolik asit gibi etken bileşimli serumlarda da bulunmaktadır.

Seramidler cildimizden naturel olarak elde edilir, sadece yitirdiğimiz şeyleri yenilemek için cilt bakım ürünlerinde kullanılmak üzere sentetik olarak da yapılabilir. Uzmanlar 30’lu yaşlarınızdayken, cildinizdeki seramidlerinin yaklaşık % 40’ını, 40 yaşına geldiğinizde ise %60’ını kaybedeceğinizi belirtiyor.

Seramidlerin Cilt İçin Faydaları Nelerdir ?

Seramidlerin Cilt İçin Faydaları Nelerdir
Seramidlerin Cilt İçin Faydaları Nelerdir

#1 Seramidler, bilindiği gibi cildimizin bariyer fonksiyonunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Yaşlanma; ciltteki katı tabakaların aşırı kullanımı ve sert sabunların tahrişi nedeniyle, cildin koruyucu bariyeri bakterilerin girmesine izin verir. Eskimiş stratum korneum’a neden olan seramidlerin kaybı , ufak çatlaklara da neden olur. Bu seramidlerin yenilenmesi, bariyerin sağlıklı ve muntazam çalışmasını sağlar.

#2 Egzama, sedef hastalığı ve dermatit için de seramid kullanımı olumlu sonuç vermekte.

#3 Seramidler uzmanlara nazaran cildi çevresel saldırganlara ve kirlenmeye karşı koruyor. Cildinizi zarar veren  kimyasallardan da korunmak istiyorsanız seramidlerin size çok yardımı olacaktır.

#4 Yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini azaltır. Uzmanlara göre cildin incelmesi ve yaşlanması yalnız kollajen ve elastinin yitirilmesine veya parçalanmasına bağlı değildir, bununla birlikte cilt bariyerinizi de korumak son aşama önemlidir.

 #5 Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Zarar görmüş bir cilt bariyerinin özellikleri kuruluk ve gerginliktir. Yitik yağların geri kazanılması ciltte nemlenmeyi artıracak ve genel görünümü de düzeltecektir.

Seramid Nasıl Kullanılır?

Seramid Nasıl Kullanılır
Seramid Nasıl Kullanılır

Nemlendirici olarak kullanmak istediğiniz, seramidler, nemi hapsetmek için duş aldıktan hemen sonra uygulanırsa en iyi etkiyi vermektedir ayrıca  uzmanlar ürünleri yatmadan önce de mutlaka kullanmanızı öneriyor. Buna ek olarak, seramid içeren ürününüzü her gün, günde 2 defa kullanabilirsiniz. Ürünü kullanmak isteyen, cildi kuru olan yada anti-aging ürüne ihtiyacı olan hepimiz seramidi cilt bakım rutinine ekleyebilir.

 Seramidinin Yan Etkisi Var Mı?

Seramidler Nedir Nasıl Kullanılır
Seramidler Nedir Nasıl Kullanılır

Seramidlerin bilinen bir yan etkisi yoktur. Sadece, cildinizde minik bir miktar kontrol ederek alerjik reaksiyonlardan ve ürün hassasiyetlerinden kaçınabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı