KadıncaSağlık ve Spor

Erken Menopoz Nedir?

Menopoz tıpkı ergenlik, bebeklik dönemleri gibi hayatın bir dönemidir. Menopoz döneminde yumurtalıklarda bulunan ( overler ) folikül miktarı olması gereken miktarın altına düşer. Bu sebeple östrojen üretimi azalır. Zaman geçtikçe de östrojen üretimi kesilir ve yumurtalıklar çok daha küçük bir hal alır. Buna bağlı olarak da adet döngüsü kesilir ve üreme yeteneği yok olur. Dünya Sağlık Örgütü menopozu yumurtalıkların işlevlerini kaybetmesi sonucu adet döngüsünün tamamen kesilmesi olarak tanımlamaktadır. Menopoz yaşı dünya genelinde 45-55 yaş olarak tanımlanır. Fakat yapılan çalışma ve araştırma sonucunda Türkiye’de ortalama menopoz yaşının 46-48 olduğu ortaya çıkmıştır.

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Menopoz dönemine girmeye neden olan etkenler hakkında detaylı bilgi edinerek bu süreçten nasıl etkilendiğinizi öğrenebilirsiniz.

1-Sosyal faktörler kırsal ve geleneksel toplumlarda yaşayan kadınların menopoz yaşı erken olabilmektedir.
2-Genel sağlık durumu ağır hastalıklar, genetik bozukluklar, kemoterapi, radyoterapi ve enfeksiyon hastalıkları menopoz yaşını olduğundan daha erkene çekebilir.
3-Sigara kullanımı çok fazla sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 2 yıl daha erken menopoza girmektedir.
4-Çevresel ve fiziki faktörler soğuk iklimde yaşayan kadınlar ve ağır şartlarda yaşayan kadınlarda menopoz yaşı daha erkendir.
5-Psikolojik faktörler psikolojik travma ve rahatsızlıklar menopozun gelişimini hızlandırır.
6-Genital faktörler düzensiz adet gören kadınlar düzenli adet görenlere nazaran daha erken menopoza girer. Buna ek olarak doğurganlık durumu, doğum kontrol hapı, ilk adet yaşı ve iki yıldan uzun bir süre emzirme durumu gibi durumlar menopoz yaşını etkilemektedir.
7-Genetik faktörler aileden gelen özellikle bir ailedeki kadınların genellikle benzer yaşlarda birbirlerine yakın yaşlarda menopoza girdikleri gözlenmektedir.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Östrojen eksikliğine bağlı olarak metabolizma hızı yavaşlar ve hızlı kilo alımı başlar bu neden ile sağlıklı ve düzenli beslenmek şart. Herhangi bir diyetisyen eşliğinde kilo kontrolü yaptırabilirsiniz. Ve vücudunuz için gerekli olan egzersizleri her gün düzenli olarak yapmalısınız. Tuz kullanımından olabildiğince uzak durmalısınız. D vitamini kullanımına dikkat ederek normal seviye de tutmalısınız. E vitamini takviyesi alarak sıcak basmalarını ve halsizliğinizi önleyebilirsiniz. Osteoporozdan korunabilmek adına günlük 1500 mg kalsiyum takviyesi yapmalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı