Moda

Geçmişten Günümüze Moda Sektörünün Bilinmeyenleri

Geçmişten Günümüze Moda Sektörünün Bilinmeyenleri

Moda sektörü günümüzde devasa büyüklüğe ulaşan bir sektördür. Giyimden aksesuara kadar çok geniş bir yelpazeyi barındıran moda sektörü gün geçtikte büyümekte içerisinde çok büyük paraların döndüğü bir sektördür.

Moda sektörü içerisinde binlerce farklı marka barındırır ve bu markalar en iyisi olabilmek için adeta birbirleri ile bir yarış içerisindedir. Erkek giyim markalarından kadın giyimine kadar eşsiz tasarımlarla insanların karşısına çıkan bu markalar moda sektörünü şekillendirir. Aslında giydiğimiz her kıyafet, kullandığımız her aksesura moda sektörünün bir meyvesidir. Şimdi sizlerle bu sektör ile ilgili çok fazla bilinmeyen ve tarihsel bazı bilgiler paylaşacağız.

 • İlk olarak markalar için logo olmazsa olmaz bir şeydir ve ilk logoyu günümüzde hala oldukça popüler olan Lacoste markası kullanmıştır.
 • Her yıl düzenli olarak düzenlenen moda haftası ilk olarak 1943 yılında New York’ta düzenlenmiştir ve hala daha dünyanın farklı yerlerinde düzenlenmeye devam etmektedir.
 • İngiliz Kraliçesi Elizabeth ülkesinde yaşayan kadınlara Pazar günleri şapka giyme emri vermiştir.
  Pazar Günleri Şapka Giyme
  Pazar Günleri Şapka Giyme
 • Günümüzde erkekler için vazgeçilmez bir kıyafet türü olan gömlek 19. Yüzyıla kadar erkekler tarafından iç çamaşırı olarak kullanılmaktaydı.
  Vazgeçilmez Bir Kıyafet Türü Gömlek
  Vazgeçilmez Bir Kıyafet Türü Gömlek
 • İlk gecelik ve pijama 16. Yüzyılda ortaya çıkmıştır daha öncesinde ise insanlar yataklarına girerken hiçbir şey giymiyorlardı.
 • Günümüzde oldukça popüler olan jeanlerde bulunan küçük cepler cep saati konulması için tasarlanmıştır.
  Günümüzde Oldukça Popüler Olan Jeanler
  Günümüzde Oldukça Popüler Olan Jeanler                                               
 • Günümüzde en çok kullanılan tekstil ve moda materyalleri ipek, keten ve pamuklu kumaşlardır. Ayrıca bunların içine polyester de karıştırılarak bambaşka formda bir kıyafet kumaşı üretilebilmektedir.
  İpek, Keten ve Pamuklu Kumaşlar
  İpek, Keten ve Pamuklu Kumaşlar
 • Tarihte bilinen ilk moda dergisi Almanya’da yayımlanmıştır ve yayımlandığı yıl ise 1586 dır.
 • Günümüzde herkes tarafından kullanılan ve birçok çeşidi bulunan ayakkabıların ilki M.Ö 7 yılında sandalet olarak tasarlanmış ve kullanılmıştır.
  Günümüzde herkes tarafından kullanılan ayakkabılar
  Günümüzde herkes tarafından kullanılan ayakkabılar
 • Tarihte bilinen ilk iğne hayvan kemikleri kullanarak yapılmıştır ve iğnenin ilk keşfinden günümüze kadar neredeyse 30 bin yıl geçmiştir.
 • Bugün AVM’lerde sıkça gördüğümüz kıyafet mağazaları aslında İtalya’nın Roma kentinde asırlardır vardı ve Roma’dan bütün dünyaya yayılmıştır.
  AVM’lerde Gördüğümüz Kıyafet Mağazaları
  AVM’lerde Gördüğümüz Kıyafet Mağazaları
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı