BakımErkekçeKadınca

Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır

Bakımlı ve güzel kalmak her insanın hayalidir. Önemli olan cildimiz için doğru ürünü seçmektir. Cilt tipimiz yaş ve mevsimsel değişimlerle bile farklılıklar gösterebilmektedir. Devamlı cilt analizi yaptırmak ve her defasında cildimize uygun ürünü almak hem maliyetli bununla birlikte zahmetli bir işlemdir. Cildimiz İlerleyen yaşımızla birlikte nemini kaybederek daha kuru bir cilt olmaya yönelir.

Bu yüzden, kullanılan nemlendiricilerin ve bakım kremlerinin, kullanım sıklığı ve miktarları da artan yaşla beraber değişim gösterir. Bunun temel sebebi de hücrelerin yapısında bulunan hyaluronic asit üretiminin 30’lu yaşlarla birlikte hızla yavaşlamasıdır. Hücrenin kendi yapısında bulundurduğu doğal bir etken olan Hyaluronic acid, cildin nemli, ensek ve daha dolgun görünmesini sağlar. Ciltteki hyaluronic asit miktarının azalması cildin ışıltısını kaybederek, kuru, nemsiz ve susuz kalmasına ve olduğundan daha yaşlı görünmesine niçin olur. Cilt, 20’li yaşlarla birlikte nem, 30’lu yaşlarla beraber ise rutubet ve yağ kaybetmeye başlar.

Bu sebeple, 20’li yaşlarımızda gözenekleri tıkamayan hafif nemlendiriciler kullanmak  cildimizin ihtiyacını karşılarken, 30’lu yaşlarımızda  artık nemlendiricilerin daha az  yağ içeren çeşitlerini tercih etmemiz gerekir. Aynı alışkanlıklarla cilt bakımına devam ederken, cildimizde görmüş olduğumuz bir takım değişimler cildin ihtiyaçları doğrultusunda yardım çağrıları olabilir. Bu durumları dikkate almak, cildimizin erken yaşlarda kırışıklık oluşturmasını ve geri dönüşümü olmayan derin çizgi görüntüsünün  oluşmasını engellememize  yardımcı olur.

Bu Belirtilerden Bazıları Şu Şekilde Sıralanabilir:

  • Ciltte Oluşan Pullanmalar,
  • Ciltte Oluşan Lokal veya Genel Kuruluklar,
  • Mat Görünüm,
  • Cilt Kızarıklıkları,
  • Güneş Lekeleri,
  • Ciltte Aşırı Yağlanma,
  • Genişlemiş Gözenekler ve Siyah Noktalar,
  • Sıkılığını Kaybetmiş Cilt Görünümü
  • Ciltte Gerilme ve Çatlamalar
Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı
Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı

Tüm bu belirtiler cildin değişen çevre koşulları, hava şartları, beslenme şekline yada ilerleyen yaşa bağlı gereksinimler gösteren bir takım belirtilerdir.                                                                                                                                             Kullandığımız bakım ve nemlendirici kremlerimiz bu ihtiyaçlar doğrultusunda seçilmeli ve uygulanması önerilmektedir. Kremlerin uygulama esnasında cilde masaj yapılarak yedirilmesi, cildin ürünün içindeki aktifleri daha iyi almasına ve daha etkili neticeler elde etmesine destek verir.                                                                                                            Bakım kremimizi seçerken dikkat etmemiz gereken bir etken de alacağımız ürünün güneş koruyucu içermesidir. Çünkü, güneşin cilt üzerindeki negatif tesirleri bir tek görünen güneş ışınlarıyla oluşmaz. Güneşin cildimiz üzerindeki zararlı etkileri, güneşin zararlı ışınlarını absorbe eden ozon tabakasının zarar görmesiyle birlikte giderek artmaktadır. Bunun sonucu olarak da cildin güneş koruyucu ihtiyacı her geçen gün biraz daha fazla önem kazanmaya başlamaktadır.

Cildimizin üzerinde UV A ve UV B etkili olan ışınlardır. UV B ışınları cilt üzerinde yanıklara neden olan ışın türüdür ancak, daha fazla yaşlanmalara neden olan ışın türü UV A ışınlarıdır ve cildin alt tabakalarına kadar ulaşır. UV A ışınlarının negatif tesirleri gündüz, gece, yaz, kış fark etmeden ancak farklı düzeylerde devam etmektedir.                    Bu sebeplerden dolayı , kremimizi seçerken sadece güneş koruyucusu içerip içermediğine bakmamız yeterli olmaz. Ürünün hem UV A hem de UV B koruyucu aktif yer alıyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü UV ışınlar da öteki iç ve dış etkenler kadar ciltte kuruluk, rutubet kaybı ve yaşlılık emarelerine yol açabilmektedir.

 Normal Ciltler   

Nem oranı  dengeli, gözenekleri kapalı, sıkı ve bakımı en kolay,problemsiz bir cilt tipidir.Mükemmel  bir cilt tipi olmasına karşılık  az görülen türdür. Duru bir görünümü vardır.Pürüzsüz ve lekesizdir.

Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cildinizi temizleyip hafifçe bir nemlendirici sürmek veya az yağ içeren, güneş koruyuculu bir nemlendirici krem sürmek yeterlidir. Sadece, yine de zaman süre cildin derinlemesine temizliğinin yapılması kısaca peeling yapılması cildin kendini yenilemesi için oldukça faydalı olacaktır.

Kuru Ciltler

Yağ salgılanması normalin çok altında olduğundan mat görünümlü bir cilttir. Kuru ciltler genelde  göz çevresi olmak üzere kırışmaya elverişlidir. Cildin kurumasına sebep olan birçok etken vardır. Bu nedenlerden bazıları patolojik nedenler olduğu gibi  yüksek pH’lı  bazik yapılı sabunlar,fazla güneşte kalma, yanlış beslenme, çok az su tüketmek yada cilt için uygun olmayan ürünlerin cilde uygulanması da sayılabilir. Bu tip ciltlerde bölgesel veya genel kuruluklar, pullanmalar ve cilt üzerinde çatlamalar görülebilir. Özellikle 30’lu yaşlarla beraber cilt daha çok kurumaya adım atar.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kuru ciltler için uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır. Gece kremleri cildin yağ dengesinin oluşmasında etkili olacaktır. Ek olarak bol su içmek de cildin kuruluğunun giderilmesine destek verir. Kuru ciltlerde makyaj malzeme seçimi  çok önemlidir. Sabun v.B. PH oranı yüksek ürünlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Yağlı Ciltler

Görünümü parlak ve yağlı bir cilt tipidir. Geniş gözeneklidir ve siyah noktalar vardır. Sivilce oluşumuna çok müsaittir. Bu tip ciltler en geç yaşlanan cilt tipidir. Kuruluk ve rutubet kaybına bağlı kırışıklık oluşumu çok ileri yaşlarda görülebilir. Malesef bu tip ciltlere bakım yapmazsanız ciltte sarkmalar oluşabilir. Çok yağlı, geniş gözenekli bir cilt tipi olması sebebiyle cilt, siyah nokta oluşumuna yahut sivilce oluşumuna yatkındır. Bu yüzden cilde düzenli peeling yapmak fazlaca önemlidir. öteki tüm cilt tiplerinden daha da çok, bu tür ciltlerin gmeşhurk temizliği önemlidir.

Doğru bir makyaj temizleyici sabun, jel yada krem ve hemen sonra tonik icra etmek ve nemlendirici kullanmak gerekir. Kimi zaman, kişiler yağlı ciltlere nemlendirici uygulamanın gereksiz bulunduğunu düşünebilirler. Sadece, bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü, hızla yağlanan ve sonrasında sabun v.b. Gibi ürünlerle hızla kurutulan ciltler daha hızlı yıpranacaktır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en önemli konu cildin yağlı bırakılmaması yahut tamamen kurutulmamasıdır. Amaç, cildin rutubet dengesini sağlamak ve bu şekilde daha canlı, sıkı, elastik ve bakımlı bir cilt görünümü oluşturmaktır. Yağlı ciltlerin bakım sıkıntısı da işte tam bu sebeplerden oluşur. Önemli olan nokta, yağlı ciltlerin avantajlarından yararlanmak ve dezavantajlarını avantaj haline çevirmektir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bakımı en zor cilt tipidir. Yağlı cildi nemsiz bırakmak fazlaca yanlış bir uygulama olur. Yağ dengeleyici (sebum denetim) ürünler kullanırken hem de da cildi nemlendirmek şarttır. Nemlendiriciler genelde siyah nokta oluşmasına sebep olmayan aktiflerle (non komedojenik) üretilmiş olanlardan seçilmelidir.                                                                                      Bu Uygulamalarla cildin yağ dengesini tekrar düzene sokmak ve gözeneklerin küçülerek daha sıkı bir cilt haline gelmesine yardımcı olur.                                                                                                                                                                                                   Akne olan ciltle çok fazla  güneşte durmak  leke oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Güneşte kalmanız gereken durumlar için yağ oranı düşük sprey güneş koruyucular tavsiye edilir.

Karma Ciltler

Alın, burun ve çene kısmı yağlıdır. Göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Buna T şeklinde yağlanma denir. Maksimum karşılaşılan cilt tipidir.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cildin yağ dengesini sağlamak çok önemlidir. Çünkü ağır nemlendiriciler sivilce oluşumuna neden olur.

Bu durumlar için yağsız ürünler kullanmak ciltte bölgesel kurumalara ve pullanmalara neden olur. Hemen hemen çoğumuz bir ekip cilt analizleri sırasında cildimizin karma bulunduğunu duymuşuzdur. Genelde, bu ciltler için farklı yoğunlukta ürünlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. Karma ciltler için bir ürün olmadığı söylenebilir. Genelde hepimizde  sebum kontrol ürünlerinin sadece yağlı ciltler için üretilen ürünlerle ilgili olduğunu sanırız. Gerçekte sebum, yağ bezlerinin oluşturduğu bir salgıdır.

Bunun azca üretilmesi ciltte kuruluğa, çok üretilmesi ise yağlanmaya neden olur. Buradan anlaşılacağı gibi sebum kontrol ürünler karma ciltleri de kapsar. Çünkü, T bölgesi için ayrı bir bakım kremi, öteki bölgeler için ayrı bir bakım kremi hem maliyetli hem de anlamsız ve zahmetli bir uygulama olacaktır. Önemli olan cildin genelinde yağ ve rutubet dengesini sağlamaktır. İşte bu yüzden mümkünse yüz bölgesi için bir krem, göz çevresi için bir kremle bakım işlemi tamamlanmalıdır.

Özellikle duyarlı ciltlerin kullanılan kozmetik ürünlerin içindeki en ufak katkı maddesine aşırı reaksiyon gösterdiği öteden beri biliniyordu. Son yıllarda  yurt dışındaki cilt bakım ürünleri esanssız / parfümsüz (fragrance free) olarak üretilmektedir. Ürün seçerken özellikle bakım kremlerinin esanssız, parfümsüz şu demek oluyor ki fragrance free olan tiplerinden seçmekte yarar vardır. Böylelikle hassas ciltlerde esans ve parfüm kullanımına bağlı oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir.

Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır
Cilt Tipleri ve Bu Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı