BakımSağlık ve Spor

Kırmızı Biber Binbir Derde Deva!

Kırmızı Biber Birbir Derde Deva!

Uzmanlar kırmızı biberin düşünüldüğünden çok daha fazla faydası olduğunu belirtiyorlar. Kırmızı biber tüketmek metabolizmayı hızlandırıyor, kanser ile mücadele ediyor, bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruyor ve stresi azaltıyor.

Kırmızı biber mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi. Yemeklere vermiş olduğu güzel tadı ile sıkça kullanılıyor. Peki kırmızı biberin vücudumuza olan faydalarını biliyor musunuz? Kırmızı biberde C vitamini, kapsaisin, beta karoten bulunuyor. Kötü kolestrolün kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. Ağrıları dindiriyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve metabolizma hızını arttırıyor.

Profesörlere göre kırmızı biberin daha sayılmayan bir çok faydası mevcut. Bu zamana kadar ki yapılmış olan bilimsel çalışmalardaki sonuçlar bile çok şaşırtıcı. Kırmızı biber çoğu besinden daha fazla etkili bileşiğe sahip. Bir çok besinin yaptığı etkiyi tek başına sağlamakta.

Uzman doktorlar kırmızı biberi tazeyken tüketilmesini tavsiye ediyor. Taze biberde C vitamini daha fazla bulunuyor. Bunun yanında sofralar da muhakkak biber salçasının bulunması gerektiğini vurguluyorlar.

Kırmızı Biber Her Derde Deva
Kırmızı Biber Her Derde Deva

Kilo verme problemi yaşayan bireylerin kırmızı biber tüketmesi büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre kırmızı biber metabolizmayı 1.5 kat daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu da gün içerisinde daha çok kalori yakımına neden oluyor. Ayrıca bağırsaklarında hareketliliği artıyor. Böylece daha hızlı ve doğal yollardan kilo vermenize yardımcı oluyor.

Günde tüketilecek olan 2 adet kırmızı biber vücuda lazım olan kalsiyum, potasyum, mineral ve tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. Toz biber olarak tüketiyorsanız yarım yemek kaşığı kadar da tüketilebilir. Kırmızı biberin c vitamini ve antioksidan özelliği tohumunda bulunmakta. Bu yüzden tüketirken tohumunu çöpe atmamanızı vurguluyor uzmanlar.

Kırmızı Biber  Her Derde Deva
Kırmızı Biber Her Derde Deva

Kırmızı biber ayrıca kanser hücrelerine karşı da oldukça etkili bir rol üstleniyor. Dünya çapında yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki günlük kırmızı biber tüketenlerin kalp krizi geçirme riski tüketmeyenlere oranla %20 daha düşük. Tabiki bu kalp krizi geçirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor ancak riski azaltması da çok önemli.

Bir diğer önemli konu ise kırmızı biberin stresi azaltıyor. İçinde bulunan kapsaisin maddesi vücut direncini arttırarak hastalıkları engelliyor ve zihni açarak daha aktif olmanızı sağlıyor. Böylece stresi azaltmada da bir nebze rol üstleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı